Image for 1210BCT-2 is not available
1210BCT-2
DigiKey Part Number
1210BCT-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210BCT-2
Description
VAR XFMR 120/240VAC 12A
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120VAC, 240VAC Terminals Output 12A (2.88kVA) Constant Current Variable Transformer Input Terminals
Category
Voltage - Output
120VAC, 240VAC
Manufacturer
Staco Energy Products Company
Voltage - Supply
120VAC, 240VAC
Series
Input Type
Terminals
Packaging
Bulk
Constant Current Load - Max
12A (2.88kVA)
Part Status
Active
Size
6.880" L x 6.000" W x 10.030" H (174.75mm x 152.40mm x 254.76mm)