RNMF12FTD16R2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 3,998
Datasheet
16.2 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
RNMF12FTD16R2
DigiKey Part Number
RNMF12FTD16R2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNMF12FTD16R2
Description
RES 16.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNMF12FTD16R2 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)