RNCF1206BKE243K is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
Upgrade
YAGEO
Upgrade
Panasonic Industry
Vishay
Susumu
Susumu
YAGEO
Vishay Dale Thin Film
243 kOhms ±0.1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF1206BKE243K
DigiKey Part Number
RNCF1206BKE243K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF1206BKE243K
Description
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/3W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF1206BKE243K Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)