RMCS1206FT75R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 784,214
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 9,500
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
In Stock: 105
Bourns Inc.
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
In Stock: 970
75 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
RMCS1206FT75R0
DigiKey Part Number
RMCS1206FT75R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS1206FT75R0
Description
RES 75 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCS1206FT75R0 Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)