CSM2512FT70L0
DigiKey Part Number
738-CSM2512FT70L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSM2512FT70L0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSM2512FT70L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSM2512FT70L0
Description
RES 0.07 OHM 1% 3W 2512
Detailed Description
70 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
EDA/CAD Models
CSM2512FT70L0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)