CSM2512FT50L0 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSM2512FT50L0 |
Description | RES 0.05 OHM 1% 3W 2512 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CSM2512FT50L0 Models |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 2512 (6332 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm) |