CSM2512FT12L0
DigiKey Part Number
738-CSM2512FT12L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSM2512FT12L0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSM2512FT12L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSM2512FT12L0
Description
RES 0.012 OHM 1% 3W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSM2512FT12L0 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)