CFM12JT20K0
DigiKey Part Number
S20KHTR-ND - Tape & Reel (TR)
S20KHCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM12JT20K0
Description
RES 20K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM12JT20K0 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
0/ -500ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)