FS2-L-055-253-ST
DigiKey Part Number
905-FS2-L-055-253-ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS2-L-055-253-ST
Description
SENSOR LINEAR 55.37MM SOLDER TAB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Sensor Linear Position Flexible Membrane - Linear Solder Tab
Category
Output
Resistive
Manufacturer
Spectra Symbol
Actuator Type
Flexible Membrane - Linear
Series
Resistance
25 kOhms
Packaging
Bulk
Resistance Tolerance
±30%
Part Status
Active
Mounting Type
Custom
For Measuring
Linear Position
Termination Style
Solder Tab
Technology
Resistive
Operating Temperature
-35°C ~ 80°C
Linear Range
0 ~ 55.37mm (0 ~ 2.18")