UTS6JC14E19P
DigiKey Part Number
SOU1520-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTS6JC14E19P
Description
CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UTS6JC14E19P Models
Category
Color
Black
Mfr
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bag
Features
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
19
Voltage Rating
250V
Shell Size - Insert
14-19
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C