ME90A2403F01
DigiKey Part Number
271-2981-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME90A2403F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
45.3" (1.15m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
5.90" L x 2.58" W x 1.34" H (150.5mm x 65.5mm x 34.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
3.75A
Base Product Number
Power (Watts)
90 W