ME60A1203F01
DigiKey Part Number
271-2891-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME60A1203F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
45.3" (1.15m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.25" L x 2.67" W x 1.29" H (108.0mm x 67.9mm x 32.7mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
60 W