LU225S56K
DigiKey Part Number
271-3046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LU225S56K
Description
LIGHTING & ITE 225 WATTS SWITCHI
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.2A 56V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
56V
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Current - Output (Max)
3.2A
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
92%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Rectangular, 6 Position
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
4.10" L x 2.20" W x 1.50" H (104.1mm x 55.9mm x 38.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Input (Min)
100VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC