LU225S48K
DigiKey Part Number
271-3045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LU225S48K
Detailed Description
3.75A 48V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
48V
Current - Output (Max)
3.75A
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency
92%
Termination Style
Rectangular, 6 Position
Size / Dimension
4.10" L x 2.20" W x 1.50" H (104.1mm x 55.9mm x 38.1mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Voltage - Input (Max)
277VAC