SI82D39ABC-IS1
DigiKey Part Number
863-SI82D39ABC-IS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SI82D39ABC-IS1
Description
3.75 KV 1-AMP 2-CHANNEL ISOLATED
Detailed Description
1A Gate Driver Capacitive Coupling 3750Vrms 2 Channel 16-SOIC
Category
Pulse Width Distortion (Max)
10ns
Mfr
Rise / Fall Time (Typ)
7.2ns, 7ns
Series
Current - Output High, Low
870mA, 840mA
Current - Peak Output
1A
Voltage - Output Supply
5V ~ 30V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Channels
2
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Common Mode Transient Immunity (Min)
200kV/µs