SI82A30ACC-IS
DigiKey Part Number
863-SI82A30ACC-IS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SI82A30ACC-IS
Description
3.75 KV 1-AMP 1-CHANNEL ISOLATED
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1A Gate Driver Capacitive Coupling 3750Vrms 1 Channel 8-SOIC
Category
Pulse Width Distortion (Max)
10ns
Mfr
Rise / Fall Time (Typ)
7.9ns, 7.95ns
Series
Current - Output High, Low
1.05A, 930mA
Packaging
Tube
Current - Peak Output
1A
Part Status
Active
Voltage - Output Supply
5V ~ 30V
Technology
Capacitive Coupling
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Isolation
3750Vrms
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Common Mode Transient Immunity (Min)
200kV/µs