WRSC-26R0K-11
DigiKey Part Number
595-WRSC-26R0K-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WRSC-26R0K-11
Description
WIRELESS CHARGE COIL 26.0UH 2.0A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Coil, 3 Layer 26µH Wireless Charging Coil Receiver 520mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WRSC-26R0K-11 Models
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Signal Transformer
DC Resistance (DCR)
520mOhm
Series
Q @ Freq
25 @ 125kHz
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
1.1A
Part Status
Active
Current - Saturation (Isat)
2A
Function
Receiver
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Type
1 Coil, 3 Layer
Size / Dimension
0.75" Dia x 0.03" H (19.0mm x 0.8mm)
Inductance
26µH