SCRH74-100
DigiKey Part Number
595-1504-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCRH74-100
Description
FIXED IND 10UH 1.84A 53 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 1.84 A 53mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
53mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.84A