SCIHP0750-1R5
DigiKey Part Number
595-1768-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCIHP0750-1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 11.5A 13.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Wirewound Inductor 11.5 A 13.5mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
13A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
13.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
200 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)