SCIHP0530-1R0
DigiKey Part Number
595-1764-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCIHP0530-1R0
Description
FIXED IND 1UH 7A SURFACE MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Wirewound Inductor 7 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SCIHP0530-1R0 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
11A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
200 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.205" L x 0.193" W (5.20mm x 4.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)