ECO-140-48
DigiKey Part Number
595-1784-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-140-48
Detailed Description
Laminated Core 140VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 5.8A, Series 2.9A Chassis Mount
EDA/CAD Models
ECO-140-48 Models
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
90.00mm L x 106.00mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Height - Seated (Max)
106.00mm
Current - Output (Max)
Parallel 5.8A, Series 2.9A