ECO-140-40
DigiKey Part Number
595-1783-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-140-40
Detailed Description
Laminated Core 140VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 20V, Series 40V Secondary Parallel 7A, Series 3.5A Chassis Mount
EDA/CAD Models
ECO-140-40 Models
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
90.00mm L x 106.00mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 20V, Series 40V
Height - Seated (Max)
106.00mm
Current - Output (Max)
Parallel 7A, Series 3.5A