ECO-105-28
DigiKey Part Number
595-1777-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-105-28
Detailed Description
Laminated Core 105VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 14V, Series 28V Secondary Parallel 7.4A, Series 3.7A Chassis Mount
EDA/CAD Models
ECO-105-28 Models
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
90.00mm L x 106.00mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 14V, Series 28V
Height - Seated (Max)
96.00mm
Current - Output (Max)
Parallel 7.4A, Series 3.7A