ECO-105-230
DigiKey Part Number
595-1780-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-105-230
Description
PWR XFMR LAMINATED 105VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 105VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 115V, Series 230V Secondary Parallel 910mA, Series 450mA Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECO-105-230 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Primary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Signal Transformer
Secondary Winding(s)
Dual
Series
Center Tap
No
Packaging
Box
Power - Max
105VA
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Laminated Core
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
90.00mm L x 106.00mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 115V, Series 230V
Height - Seated (Max)
96.00mm
Current - Output (Max)
Parallel 910mA, Series 450mA