DP-241-8-10
DigiKey Part Number
595-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DP-241-8-10
Description
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
Detailed Description
Laminated Core 100VA Power Transformer 115V, 230V Primary 10V Secondary 10A Chassis Mount
EDA/CAD Models
DP-241-8-10 Models
Power - Max
100VA
Size / Dimension
102.40mm L x 58.50mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
67.70mm
Voltage - Secondary (Full Load)
10V
Current - Output (Max)
10A