6EP13343BA10
DigiKey Part Number
3473-6EP13343BA10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6EP13343BA10
Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 176 ~ 550 VAC (2PH) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6EP13343BA10 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Efficiency
91%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.76" L x 2.76" W x 4.92" H (121.0mm x 70.0mm x 125.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 176 ~ 550 VAC (2PH)
Approval Agency
CB, cCSAus, CE, CSA, cULus, FM, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
10 A