5SJ42407HG41
DigiKey Part Number
3473-5SJ42407HG41-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5SJ42407HG41
Description
MCB 5SJ4 2P 240V 40A 14K C-TRIP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker 40A 400 V AC 60 V DC Lever DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5SJ42407HG41 Models
Category
Voltage Rating - AC
400 V
Manufacturer
Siemens
Voltage Rating - DC
60 V
Series
Actuator Type
Lever
Packaging
Box
Number of Poles
2
Part Status
Active
Illumination
None
Mounting Type
DIN Rail
Approval Agency
CCC, CE, EAC, UL489
Current Rating (Amps)
40A