3SU11501BA201FA0
DigiKey Part Number
3473-3SU11501BA201FA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SU11501BA201FA0
Description
SWITCH ESTOP PULL RESET 10A 500V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch DPST-NO/NC Panel Mount, Front
EDA/CAD Models
3SU11501BA201FA0 Models
Category
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Manufacturer
Siemens
Voltage Rating - AC
500 V
Series
Voltage Rating - DC
500 V
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Termination Style
Screw Terminal
Reset Operation
Pull
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C