3SU11030AB301FA0
DigiKey Part Number
3473-3SU11030AB301FA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SU11030AB301FA0
Description
ILLUMINATED PUSHBUTTON. YELLOW
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
EDA/CAD Models
3SU11030AB301FA0 Models
Color - Actuator/Cap
Yellow
Series
Illumination Type, Color
LED, Yellow
Packaging
Box
Illumination Voltage (Nominal)
110 VAC
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Mechanical Life
3,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
500 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
500 V