3RT20251FB40
DigiKey Part Number
3473-3RT20251FB40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20251FB40
Description
CONTACTOR S0 16A 24VDC 1NO/1NC S
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3RT20251FB40 Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Siemens
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Current
245.8 mA
Coil Voltage
24VDC
Coil Power
5.9W
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Coil Resistance
97.6Ohms
Contact Rating (Current)
40 A