3RT20231AP60 is available for purchase but is not normally stocked.
Siemens
In Stock: 6
Datasheet
In Stock: 1
In Stock: 0
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 9 A 240VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RT20231AP60
DigiKey Part Number
3473-3RT20231AP60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20231AP60
Description
CONTACTOR S0 9A 230VAC 1NO/1NC S
Detailed Description
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
192 VAC
Operate Time
40 ms
Coil Voltage
240VAC
Release Time
16 ms
Coil Power
67VA
Contact Rating (Current)
9 A