SDCL0603Q6N8HT02B03
DigiKey Part Number
3442-SDCL0603Q6N8HT02B03TR-ND - Tape & Reel (TR)
3442-SDCL0603Q6N8HT02B03CT-ND - Cut Tape (CT)
3442-SDCL0603Q6N8HT02B03DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCL0603Q6N8HT02B03
Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 500 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 500mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
13 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)