BZT52C15
DigiKey Part Number
5399-BZT52C15TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZT52C15CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZT52C15DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C15
Description
INDEPENDENT 13.8V~15.6V 500MW 15
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
500 mW