SHT21P-TR-0.4KS
DigiKey Part Number
1649-1006-2-ND - Tape & Reel (TR)
1649-1006-1-ND - Cut Tape (CT)
1649-1006-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHT21P-TR-0.4KS
Description
SENSOR HUMID/TEMP 3V PWM 2% SMD
Customer Reference
Detailed Description
Humidity, Temperature 0 ~ 100% RH PWM ±2% RH 8 s Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SHT21P-TR-0.4KS Models
Category
Accuracy
±2% RH
Manufacturer
Sensirion AG
Response Time
8 s
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Sensor Type
Humidity, Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Humidity Range
0 ~ 100% RH