RSF66A25B125
DigiKey Part Number
725-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF66A25B125
Description
SEN LVL LIQ SWITCH SPST/NC/NO
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Liquid Level Sensor Switch (2) (Single Float) SPST-NC/NO Output Panel Mount, M16x2 Thread
EDA/CAD Models
RSF66A25B125 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current
600 mA
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Minimum Liquid Specific Gravity
0.85
Series
Switch Actuation Level
1.181", 4.921" (30mm, 125mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, M16x2 Thread
Part Status
Active
Material - Housing & Prism
Polypropylene Sulphide (PPS)
Type
Liquid
Operating Temperature
-10°C ~ 85°C
Output Type
Switch (2) (Single Float)
Voltage Rating
120VDC, 240VAC