RSF166A50A150
DigiKey Part Number
725-RSF166A50A150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF166A50A150
Description
SENSOR LEVEL LIQ SWITCH
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Liquid Level Sensor Switch (2) (Dual Float) SPST-NC/NO, SPST-NC/NO Output Panel Mount, M16x2 Thread
EDA/CAD Models
RSF166A50A150 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current
600 mA
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Minimum Liquid Specific Gravity
0.85
Series
Switch Actuation Level
1.969", 5.906" (50mm, 150mm)
Packaging
Box
Mounting Type
Panel Mount, M16x2 Thread
Part Status
Active
Material - Housing & Prism
Polyphenylene Sulphide (PPS)
Type
Liquid
Operating Temperature
-10°C ~ 85°C
Output Type
Switch (2) (Dual Float)
Voltage Rating
120VDC, 240VAC