M50100TB800
DigiKey Part Number
CC1932-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50100TB800
Description
BRIDGE RECT 3P 800V 100A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 800 V Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M50100TB800 Models
Category
Current - Average Rectified (Io)
100 A
Manufacturer
Sensata-Crydom
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 100 A
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Three Phase
Package / Case
Module
Technology
Standard
Supplier Device Package
Module
Voltage - Peak Reverse (Max)
800 V