R11-2-20.0A-34972-3
R11-2-20.0A-34972-3
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
R11-2-20.0A-34972-3
DigiKey Part Number
723-1495-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R11-2-20.0A-34972-3
Description
CIR BRKR 20A 125VAC 32VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 20A 125 V AC 32 V DC Rocker Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
20A
Manufacturer
Sensata-Airpax
Voltage Rating - AC
125 V
Series
Voltage Rating - DC
32 V