M55629/1-240L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sensata-Airpax
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Sensata-Airpax
In Stock: 0
Datasheet
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 40A 240 V AC 50 V DC Lever Panel Mount
M55629/1-240L
DigiKey Part Number
723-M55629/1-240L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55629/1-240L
Description
CIR BRKR HYD MAG
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Amps)
40A
Manufacturer
Voltage Rating - AC
240 V
Series
Voltage Rating - DC
50 V