IUGN66-1-72-50.0
IUGN66-1-72-50.0
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
IUGN66-1-72-50.0
DigiKey Part Number
723-1416-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IUGN66-1-72-50.0
Description
CIR BRKR MAG-HYDR 50A TOGGLE
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 50A 250 V AC 80 V DC Toggle Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Manufacturer
Sensata-Airpax
Voltage Rating - DC
80 V
Series
Actuator Type
Toggle
Packaging
Bulk
Number of Poles
2
Part Status
Active
Illumination
None
Mounting Type
Panel Mount
Approval Agency
UL1077
Breaker Type
Magnetic (Hydraulic Delay)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
50A