IEG66-1REC4-62F-30.0-01-V
DigiKey Part Number
2266-IEG66-1REC4-62F-30.0-01-V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IEG66-1REC4-62F-30.0-01-V
Description
CIR BRKR MAG-HYDR
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 30A 250 V AC 80 V DC Lever Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Manufacturer
Sensata-Airpax
Voltage Rating - DC
80 V
Series
Actuator Type
Lever
Packaging
Bulk
Number of Poles
2
Part Status
Active
Illumination
None
Mounting Type
Panel Mount
Approval Agency
CSA, TUV, UL1077
Breaker Type
Magnetic (Hydraulic Delay)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
30A