UCLAMP3603T.TCT
DigiKey Part Number
UCLAMP3603TTCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
UCLAMP3603TTCTCT-ND - Cut Tape (CT)
UCLAMP3603TTCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCLAMP3603T.TCT
Description
TVS DIODE 36VWM 65VC SLP1710N6T
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
65V Clamp 2A (1.2/50µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SLP1710N6T
Category
Power - Peak Pulse
140W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
25pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q100
Unidirectional Channels
3
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Package / Case
6-XDFN
Voltage - Breakdown (Min)
37V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
65V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A (1.2/50µs)