SX1509QBIULTRT
DigiKey Part Number
SX1509QBIULTRTTR-ND - Tape & Reel (TR)
SX1509QBIULTRTCT-ND - Cut Tape (CT)
SX1509QBIULTRTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SX1509QBIULTRT
Description
IC XPNDR 400KHZ I2C 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
I/O Expander 16 I2C 400 kHz 28-QFN-UT (4x4)
Category
Output Type
Open Drain, Push-Pull
Manufacturer
Semtech Corporation
Current - Output Source/Sink
8mA, 15mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Clock Frequency
400 kHz
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.425V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C