GCMX020A120B2H1P
DigiKey Part Number
1560-GCMX020A120B2H1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCMX020A120B2H1P
Description
MOSFET 4N-CH 1200V 102A
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 102A (Tc) 333W (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 50A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
222nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5600pF @ 800V
Power - Max
333W (Tc)
Configuration
4 N-Channel (Full Bridge)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
102A (Tc)