Image for GCMX003A120S7B1 is not available
GCMX003A120S7B1
DigiKey Part Number
1560-GCMX003A120S7B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCMX003A120S7B1
Description
1200V 3M SIC HALF BRIDGE 62MM MO
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 529A (Tc) 1546W (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 300A, 20V
Manufacturer
SemiQ
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 120mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1326nC @ 20V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
37200pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
1546W (Tc)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
529A (Tc)