RSS-SD1A2125ZPL
DigiKey Part Number
4106-RSS-SD1A2125ZPL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSS-SD1A2125ZPL
Description
BACK TO BACK SCR OUTPUT SWITCHIN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Mfr
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
48 V ~ 480 V
Packaging
Box
Load Current
125 A
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C