55MFT-P11-CU
DigiKey Part Number
4106-55MFT-P11-CU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55MFT-P11-CU
Description
RELAY TIME DELAY 30HR 6A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Programmable (Multi-Function) Time Delay Relay SPDT (1 Form C) x 2 0.05 Sec ~ 30 Hrs Delay 6A @ 250VAC/24VDC Socketable
Category
Circuit
SPDT (1 Form C) x 2
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Delay Time
0.05 Sec ~ 30 Hrs
Series
Contact Rating @ Voltage
6A @ 250VAC/24VDC
Packaging
Box
Voltage - Supply
20 ~ 240VAC/DC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)