0001.2516.TR
DigiKey Part Number
486-0001.2516.TR-ND - Tape & Reel (TR)
486-0001.2516.TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0001.2516.TR
Description
FUSE CERM 16A 250VAC 125VDC 5X20
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
500A AC, 1.5kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
1500.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.213" Dia x 0.886" L (5.40mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC
250 V