RSB1A120F7
DigiKey Part Number
4008-RSB1A120F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSB1A120F7
Description
HARMONY, INTERFACE PLUG-IN RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSB1A120F7 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Release Voltage
18 VAC
Packaging
Box
Operate Time
20 ms
Part Status
Active
Release Time
20 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Approval Agency
CSA, EAC, UL
Contact Rating (Current)
12 A
Relay Type
Switching Voltage
250VDC - Max
Coil Resistance
8.36 kOhms
Load - Max Switching
3000VA
Base Product Number
Coil Current
14.4 mA