LTMR27EBD
DigiKey Part Number
4008-LTMR27EBD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTMR27EBD
Description
CONTROLLER ETHERNET 1,35 27A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 20.4 ~ 26.24VDC Supply 27A 24V Load
EDA/CAD Models
LTMR27EBD Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Load
24V
Packaging
Box
Current - Output
27A
Part Status
Active
Voltage - Supply
20.4 ~ 26.24VDC
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C